Про що ми забуваємо, коли йдемо у відпустку PDF Друк
Середа, 06 червня 2018, 08:36

Фото Брусилівська районна державна адміністрація.Нарешті настало довгоочікуване літо, а з ним і пора відпусток. Як відомо, 45 стаття Конституції України гарантує кожному працюючому щорічну оплачувану відпустку. Але, не всі знать про додаткові права та обов’язки, що пов’язані з цим.

3 правила, про які найчастіше забувають:

1. невикористана відпустка не «згорає» і повинна бути компенсована грошима за всі накопичені періоди;
  2. робота за комп’ютером дає право на додаткову відпустку;
  3. відкликати працівника з відпустки можливо лише за його згодою  і лише для відведення стихійного лиха, виробничої аварії або негайного усунення їх наслідків

Відпустка не «згорає»

Буває, працівник з якихось причин не зміг або не захотів використати свою щорічну відпустку, яка гарантована йому ст. 2 Закону України «Про відпустки».

У такому випадку законодавство дозволяє використати накопичені дні протягом наступних 12 місяців. Однак, якщо працівник і в наступному році не відправився відпочивати, це стає проблемою для роботодавця.

За інформацією юристів, ці накопичені дні неможливо списати, а компенсувати грошима законодавство дозволяє лише у випадках:

• звільнення працівника;
  • переведення в іншу організацію;
  • заміна щорічної відпусти грошовою компенсацією;
  • після смерті працівника – спадкоємцями.

Згідно діючого законодавства, грошова компенсація виплачується за весь час невикористаної відпустки, тобто, без строку давності. Однак, виплата компенсації працівнику за його бажанням замість відпустки може здійснюватися лише якщо працівник використав не менше, як 24 календарних дні своєї відпустки.

Для отримання компенсації працівник (або його спадкоємець) повинен подати заяву в довільній формі, у якій повинна бути вказана підстава для отримання компенсації (звільнення, переведення в іншу організацію, заміна частини щорічної відпустки, смерть працівника).

На підставі заяви видається наказ (розпорядження) про виплату грошової компенсації. До цього ж, особам до 18 років заміна всіх видів відпусток грошовою компенсацією забороняється.

Бувають випадки, коли працівники шукають способи продовжити тривалість свого відпочинку. В такому випадку законодавство дає можливість продовжити відпустку за рахунок додатково виділених днів.

За роботу за комп’ютером – у відпустку

Крім щорічної основної відпустки законодавство про відпустки передбачає три види додаткового відпочинку:

• щорічна додаткова відпустка за роботу із шкідливими і важкими умовами праці (ст. 7 ЗУ «Про відпустки»);
  • щорічна додаткова відпустка за особливий характер праці (наприклад, за ненормований робочий день, за роботу за комп’ютером та ін.) (ст. 8 ЗУ «Про відпустки»);
  • інші додаткові відпустки, передбачені законодавством, наприклад, за вислугу років державним службовцям (ст. 58 ЗУ «Про державну службу»).

Працівник, який має право на декілька додаткових відпусток, повинен вибрати одну з них. Наприклад, за ненормований робочий день або за роботу за комп’ютером.

Додаткова відпустка за особливий характер праці надається окремим категоріям працівників, робота яких пов’язана з підвищеним нервово-емоційним та інтелектуальним навантаженням або виконується в особливих природних географічних і геологічних умовах та умовах підвищеного ризику для здоров’я – тривалістю до 35 календарних днів.

Однак, піти у таку відпустку непросто, адже закон вимагає, щоб робота за комп’ютером займала щонайменше понад 50% робочого часу.  Такий облік годин, проведених за комп’ютером практично ніде не ведеться. Ніяких офіційних форм звітності щодо цього не існує.

Державні службовці хоча й працюють на персональних комп’ютерах, проте щорічна додаткова відпустка за роботу за комп’ютером їм не надається, оскільки тривалість щорічних відпусток для державних службовців визначається не Законом про відпустки, а Законом України «Про державну службу: ст. 57 та ст. 58,  і збільшена тривалість основної відпустки (30 календарних днів) та право на щорічну додаткову оплачувану відпустку за держстаж (до 15 календарних днів за умови досягнення відповідного стажу) враховує особливий характер праці державних службовців.

Надання інших додаткових щорічних відпусток держслужбовцям, у тому  числі за особливий характер праці (за роботу за комп’ютером) Законом України «Про державну службу» не передбачено.

Відкликання з відпустки

Відкликати працівника з відпустки лише тому, що в офісі нікому працювати (наприклад, колега захворів), закон не дозволяє.

Статтею 79 КЗпП України та статтею 12 Закону України «Про відпустки» чітко визначено випадки, коли таке можливо:

• для відвернення стихійного лиха;
  • для відвернення виробничої аварії або негайного усунення їх наслідків;
  • для відвернення нещасних випадків, простою, загибелі або псування майна підприємства, установи, організації;
  • у інших випадках, передбачених законодавством.

Однак, для державних службовців передбачений окремий порядок, коли їх можуть відкликати лише згідно наказу (розпорядження) керівника державної служби.

Для всіх інших відкликання з відпустки допускається лише за наступних умов:

• згода працівника;
  • основна безперервна частина відпустки (до відкликання або після) повинна тривати не менше 14 календарних днів;
  • невикористана частина щорічної відпустки надається працівнику після припинення дії причин, які стали підставою для такого відкликання.

Невикористану частину щорічної відпустки має бути надано працівнику, як правило, до кінця робочого року, але не пізніше 12 місяців після закінчення робочого року,  за який надається  відпустка (ст. 12 Закону України «Про відпустки»).

Роботодавець повинен отримати письмову згоду працівника на відкликання з відпустки. Це може бути заява працівника про те, що він згоден відмовитися від відпочинку, або відмітка про те, що працівник не заперечує вийти на роботу згідно доповідної записки керівника.

Головний спеціаліст з питань персоналу

апарату райдержадміністрації

О.І. Макаренко