НЕ ДАЙТЕ СЕБЕ ОШУКАТИ! Інформація для громадян, які збираються працювати за кордоном PDF Друк
Вівторок, 23 липня 2019, 14:48

Сьогодні багато українських громадян отримують пропозиції працювати або навчатись за кордоном. На жаль, не завжди такі пропозиції закінчуються на користь наших співвітчизників – людей продають як товар.

За оцінками Представництва Міжнародної організації з міграції (МОМ) в Україні понад 120 тис. українців постраждалих від торгівлі людьми починаючи з 1991 року.

Як вербують торгівці людьми?

Вербувальники зазвичай використовують особисті зв’язки або фальшиві рекламні оголошення у місцевій пресі, нелегальні кадрові агенції та вебсайти з працевлаштування. Посередниками у вербуванні можуть стати і ті, кому Ви довіряєте – знайомі, приятелі, сусіди, а інколи навіть друзі або родичі. Часом вони й самі не знають, яким насправді можуть бути наслідки Вашої роботи за кордоном. Умови, що пропонують вербувальними, є  зазвичай дуже привабливими та можуть здатися правдоподібними, як-то фінансова допомога та підтримка в організації поїздки, оформлення всіх необхідних документів тощо.

Що може статися насправді.

Нелегальне працевлаштування;

Обмеження свободи пересування та контактів із зовнішнім світом, з близькими та друзями;

Позбавлення паспорту, інших документів;

Фізичне та психологічне насильство бо погрози його застосування;

Нав’язування боргу, який потрібно „відробити”;

Погрози покарання за порушення міграційного законодавства країни в разі звернення до поліції або міграційної служби;

Шантаж та маніпулювання (наприклад погроза насильства над членами сім’ї).

ОТЖЕ, Ви зібрались працювати за кордоном!

Основні правила яких необхідно дотримуватись при працевлаштуванні за кордоном:

Отримайте достовірну та повну інформацію про майбутню роботу та умови проживання за кордоном.

Ознайомтесь з правилами працівників та мігрантів у країні, до якої подорожуєте.

Заздалегідь подбайте про безпечне і надійне місце проживання у країні до якої прямує, а також у країнах транзиту.

Зробіть копії всіх важливих документів (віза, закордонний паспорт та національний паспорт, страховий поліс, контракт, запрошення, тощо) та зберігайте їх у безпечному місці окремо від оригіналів. Один екземпляр копій всіх документів, а також нещодавно зроблену фотокартку й контактну інформацію роботодавця, залишіть у своїх рідних та близьких.

Запишіть контактну інформацію організацій, які можуть надати допомогу за кордоном (правоохоронні структури, консульства України, громадські організації, церква).

Підписуйте лише документи, складені зрозумілою для Вас мовою.

Для легальної роботи за кордоном Ви повинні мати:

Дійсний закордонний паспорт;

Відповідну візу;

Трудовий договір  (контракт) із закордонним роботодавцем;

Дозвіл на роботу в країні призначення.

Запам’ятайте:

Трудова діяльність за туристичною, діловою (бізнес) або гостьовою візою є порушенням закону.

Зазвичай неможливо оформити робочу візу через посередників. Перш ніж погоджуватися на посередництво при оформленні візи, уточніть у відповідному консульстві, чи  справді це можливо та яка вартість цієї послуги!

Як правило, виїхати за кордон за туристичною чи гостьовою візою і вже за кордоном переоформити її на робочу неможливо!

У жодному разі не погоджуйтеся надавати фальшиві документи або неправдиву інформацію під час інтерв’ю зі співробітниками консульства!

З’ясуйте, чи має фірма, що займається Вашим працевлаштуванням, відповідну ліцензію, зателефонувавши до Міністерства соціальної політики України за телефоном: (044) 289-53-12;  (044) 287 -38 -65 або перевіривши «Перелік суб’єктів господарської діяльності, які мають ліцензію на посередництво у працевлаштування за кордоном» на веб-сайті  Міністерства соціальної політики України www.msp.gov.ua за посиланням Головна/Організаціям/Ліцензування/Перелік суб’єктів господарської діяльності, які мають ліцензію на посередництво у працевлаштування за кордоном».

Перебуваючи за кордоном:

Довіряйте свої документи лише уповноваженим посадовим особам (працівникам прикордонних служб, поліції).

Зареєструйтеся в українському посольстві/консульстві в країні, де Ви плануєте перебувати.

Підтримуйте постійний контакт із родичами та повідомляйте їм про зміну роботи або проживання.

Пам’ятайте про те, що потрапити у пастку торгівців людьми можна і в межах своєї країни!

Людину можуть ошукати, продати та піддати жорстокій експлуатації в межах своєї власної країни. Найбільш поширеним є перевезення людей із сільської місцевості та з невеликих містечок до великого міста чи до курортних територій з метою трудової чи сексуальної експлуатації або примусу до жебракування.

Корисні телефони:

Урядова гаряча лінія

тел.  15 - 45

Гаряча лінія МЗС України для громадян України, які опинились в надзвичайних ситуаціях.

тел. (044) 238-16-57

Якщо Ви постраждали від торгівлі людьми за кордоном або в межах України, зателефонуйте за телефоном Департаменту боротьби з торгівлею людьми МВС України

тел. (044) 374-37-79 (пн – суб з 09:00 до 18:00)

або   Відділ протидії торгівлі людьми Мінсоцполітики України