Щодо порядку призначення пенсій за особливі заслуги перед Україною PDF Друк
Четвер, 13 вересня 2018, 11:07

Картинки по запросу пенсіяПенсія за особливі заслуги, по своїй суті, є надбавкою до основної пенсії, яку отримує людина. Право на цей вид пенсійного забезпечення надано громадянам, які мають особливі заслуги у сфері державного управління, громадської або господарської діяльності, науки, культури, спорту, освіти тощо. Причому заслуги не лише перед Україною, але й перед колишніми Українською РСР і СРСР. Окремою категорією осіб, які мають право на таку пенсію, є багатодітні матері (батьки), які мають 5 і більше дітей.

Розмір пенсії за особливі заслуги встановлюють у відсотковому відношенні (20-40%) від прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність. Конкретний розмір надбавки залежить від заслуг особи, що звернулася за призначенням пенсії, який встановлюється на підставі схеми визначення розмірів надбавок в залежності від наявних заслуг перед Україною 11.10.2017 набрав чинності Закон України від 03.10.2017 № 2148 «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій», яким внесено зміни до Закону України від 01.06.2000 № 1767-ІІІ «Про пенсії за особливі заслуги перед Україною».

Відповідно до статті 2 Закону України «Про пенсії за особливі заслуги перед Україною» пенсії за особливі заслуги перед Україною починаючи з 11.10.2017 встановлюються органами Пенсійного фонду України.

Для встановлення пенсії за особливі заслуги перед Україною особою подається до органу Пенсійного фонду України заява про встановлення пенсії з необхідними документами. Відповідно до статті 1 цього Закону пенсії за особливі заслуги перед Україною встановлюються громадянам України, а саме:

Героям України, особам, нагородженим орденом Героїв Небесної Сотні, Героям Радянського Союзу, Героям Соціалістичної Праці, особам, нагородженим орденом Леніна, орденом Слави трьох ступенів, орденом Трудової Слави трьох ступенів, чотирма і більше медалями «За відвагу», чотирма і більше орденами України та колишнього Союзу РСР, повним кавалерам ордена «За службу Родине в Вооруженных Силах СССР», особам, відзначеним почесним званням України, колишніх Союзу РСР та Української РСР «народний»;

ветеранам війни, нагородженим за бойові дії орденом, медаллю «За відвагу» або медаллю Ушакова, незалежно від часу нагородження;

видатним спортсменам - переможцям Олімпійських та Паралімпійських ігор, Всесвітніх ігор глухих, чемпіонам і рекордсменам світу та Європи;

космонавтам, які здійснили політ у космос, членам льотно- випробувальних екіпажів літаків;

народним депутатам України, депутатам колишніх Союзу РСР та Української РСР, членам Кабінету Міністрів України та Уряду колишньої Української РСР;

особам, відзначеним почесним званням України, колишніх Союзу РСР та Української РСР «заслужений», державними преміями України, колишніх Союзу РСР та Української РСР, нагородженим одним із орденів України або колишнього Союзу РСР, Почесною грамотою Президії Верховної Ради Української РСР або Грамотою Президії Верховної Ради Української РСР, а також особам, яким до 1 січня 1992 року було встановлено персональні пенсії союзного чи республіканського значення;

депутатам - всього чотирьох і більше скликань Верховної Ради Автономної Республіки Крим, обласних, Київської та Севастопольської міських рад, районних, районних у містах, міських рад міст обласного значення в Україні та в колишній Українській РСР;

матерям, які народили п’ятеро і більше дітей та виховали їх до шестирічного віку. Якщо у разі смерті матері або позбавлення її батьківських прав виховання дітей до зазначеного віку здійснювалося батьком, право на пенсію за особливі заслуги надається батьку. При цьому враховуються діти, усиновлені в установленому законом порядку.

У разі якщо особа одночасно має право на надбавку з кількох підстав, передбачених статтею 1 цього Закону, встановлюється надбавка, що є більшою у максимальному розмірі.

У разі збільшення розміру прожиткового мінімуму, визначеного для осіб, які втратили працездатність, орган Пенсійного фонду України здійснює перерахунок пенсії за особливі заслуги з дати, з якої встановлено новий розмір прожиткового мінімуму.