Пам’ятайте: спалювання листя шкодить здоров’ю та заборонене законом PDF Друк
Середа, 17 жовтня 2018, 08:45

Спалювання листя є надзвичайно шкідливим для здоров'я людей та екологічного стану довкілля. Крім того, це пряме порушення низки норм чинного законодавства, що тягнуть за собою накладення адміністративних штрафів від 340 грн до 1700 грн.

Спалювання рослинних залишків становить суттєву загрозу природі:

• з листям згорають зимуючі корисні комахи, руйнується ґрунтовий покрив, відбувається збіднення ґрунту;
  • знищується насіння і коріння трав’янистих рослин; пошкоджуються нижні частини дерев і кущів та верхні частини їхнього коріння;
  • у 2-4 рази зростає промерзання ґрунту.

Відповідальність за спалювання рослин

Відповідно до ст. 152 КУпАП, спалювання рослинних залишків є прямим порушенням низки правил у сфері благоустрою населених пунктів і тягнуть за собою накладення штрафу на громадян від двадцяти (340 грн) до вісімдесяти (1360 грн) неоподатковуваних мінімумів доходів громадян і на посадових осіб, громадян – суб’єктів підприємницької діяльності – від п’ятдесяти (850 грн) до ста (1700 грн) неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

У чому полягає шкода від спалення рослин?

За інформацією управління екології та природних ресурсів ОДА, 1 тонна тліючого листя виділяє близько 30 кг оксиду вуглецю, більш відомого як чадний газ. 1 година біля багаття з опалого листя за шкідливістю дорівнює 5 годинам перебування на автомагістралі. 1 тонна рослинних залишків при згорянні вивільняє до 9 кг мікрочастинок диму.

Горіння листя сприяє загостренню бронхітів, ринітів та тонзилітів, алергій, бронхіальної астми, обструктивних хвороб легень у дорослих та дітей. Особливо дим від спалюваного листя є небезпечним для хворих із легеневою патологією та захворюваннями верхніх дихальних шляхів.

Слід пам'ятати, що неконтрольовані підпали стерні, сухостою та трави – найчастіша причина пожеж і загоряння житлових будинків. Густий дим є напівпровідником, здатним спричинити коротке замикання високовольтних ліній електропередач.

Екологи також наголошують, що спалювання листя згубно впливає на стан ґрунту та шкодить деревам. А ще – знищення природного листяного покрову збільшує промерзання землі у 2-4 рази.

Що ж робити із сухим листям та залишками рослин?

Краще не палити листя, а перетворювати його на компост – природне добриво. Це і корисно для довкілля, і цілком безпечно для здоров’я. Для створення компосту листя складають у невеличкі купи – шириною у два метри. Також їх можна просто розстелити рівним шаром на городі та перекопати землю.

Нагадаємо, що спалювання всіх видів відходів на території домоволодінь і в сміттєзбірниках суворо заборонено законом (Кодекс України про адміністративні правопорушення).