18 квітня уповноважений президента України з прав дитини Микола Кулеба завітав до смт.Брусилів PDF Друк
Середа, 18 квітня 2018, 15:55

Фото Брусилівська районна державна адміністрація.18 квітня уповноважений президента України з прав дитини Микола Кулеба завітав до смт.Брусилів на зустріч з керівництвом району, соціальними працівниками.

Микола Кулеба розповідав про реформу інтернатних закладів: – «Безліч міжнародних досліджень доводять: інтернатні заклади шкодять розвитку дитині. Вони були виправдані у повоєнний час, аби дати прихисток і турботу сиротам. Але за останні 50 років кількість сиріт в інституціях стрімко зменшувалась, чого не скажеш про загальну кількість дітей в них.

Нині зі 106 тисяч дітей в закладах інституційного догляду в Україні, лише 6 тисяч є сиротами. Відтак вони потребують влаштування у сімейні форми. Усі інші діти мають хоча б одного з батьків і могли б жити у власній родині.

Це типова картина у країнах без проведеної реформи інтернатних закладів для дітей. Цю реформу називають деінституціалізацією.

Наразі триває перший етап реалізації стратегії. За цей час, кожен регіон має оцінити свою мережу інтернатних закладів, з'ясувати, які діти до них потрапляють та чому, які є соціальні, освітні, реабілітаційні, медичні послуги вже зараз, а яких немає.

На наступному етапі кожен регіон буде готувати власний план реформування так, щоб від його реалізації виграли діти. Тобто зараз ніхто нічого не закриває, ніхто нікого не звільняє – триває період оцінки, яку проводить місцева влада.

І на цьому етапі важливо подбати про обмеження потрапляння дітей в такі заклади.

Завдання реформи – зробити так, щоб батьки не віддавали дитину ЖИТИ в інтернат лише тому що там годують, одягають і слідкують за нею. Можна зранку відвозити дитину туди, щоб з нею позайматись і погодували, а ввечері забирати додому. Зараз інтернати є тим місцем, де дитина живе окремо від родини роками.

А послуги, які в них надаються, є дуже низької якості.

Деінституціалізація – це про створення умов, щоб дитина не опинилась в закладі, який увесь цивілізований світ вважає місцями несвободи.

По суті, в'язниці. Хай і з п'ятиразовим харчуванням та додатковими заняттями. Але без життєво необхідних любові, турботливого дорослого, навичок самостійного життя.

В інтернатах – не сироти. Абсолютна більшість цих дітей має рідні сім'ї і мріє в них повернутися.

Щоб діти таки повернулись до своїх родин, в Україні має побільшати фахівців з соціальної роботи, які допомагатимуть сім'ям у складних життєвих обставинах: вчасно виявляти кризу в родині та  спланувати кроки з її подолання, навчити батьків самостійно дбати про дитину, знайти роботу чи перекваліфікуватися, допомогти подолати алкогольну чи наркотичну залежність тощо.

Має збільшитися кількість спеціально підготованих патронатних сімей, які беруть дітей до себе на той час, поки з біологічними мамою й татом працюють фахівці і допомагають подолати кризу.

Попереду ще дуже багато роботи усіх міністерств, місцевої влади та громадських організацій, але вона варта зусиль.

Адже кінцева мета – щастя і благополуччя дітей. А що може бути важливіше за це?»

В статті використовувались матеріали з сайту https://www.pravda.com.ua/

Фото Брусилівська районна державна адміністрація.