Соціальна адаптація колишніх ув’язнених: як це працюватиме у Брусилівському районі PDF Друк
Середа, 16 травня 2018, 08:46

Що змінить затверджений Порядок взаємодії установ виконання покарань, уповноважених органів з питань пробації та суб’єктів соціального патронажу під час підготовки до звільнення осіб, які відбувають покарання у вигляді обмеження або позбавлення волі в Україні, та, зокрема, на Брусилівщині.

Порядок затвердили наказом від 3 квітня 2018 року, а у силу він вступив 4 травня.

Загалом, документ передбачає, що працівники установ виконання покарання за три місяці до закінчення терміну покарання моніторитимуть проблемні питання засуджених: з’ясовуватимуть наміри щодо їх подальшого місця проживання та працевлаштування, наявність або відновлення документів, необхідність соціального супроводу чи госпіталізації. Окрім цього, вони повинні будутьзабезпечувати вільний доступ персоналу уповноваженого органу з питань пробації до засуджених, які готуються до звільнення, а також до матеріалів їх особових справ.

Порядок також врегульовує повноваження органів поліції, підрозділів з питань соціального захисту населення, а також органів і установ охорони здоров’я.

Усе це – з метою відновлення соціального статусу повноправного члена суспільства і повернення до самостійного життя осіб, які готуються до звільнення.

Про зміни, які принесе новий Порядок взаємодії установ виконання покарань, уповноважених органів з питань пробації та суб’єктів соціального патронажу під час підготовки до звільнення осіб, які відбувають покарання у вигляді обмеження або позбавлення волі ми запитали у першого заступника директора Державної установи “Центр пробації” Ірини Яковець.

Як було раніше

Раніше головна проблема соціальної адаптації полягала в тому, що був відсутній орган, який би координував надання допомоги засудженим. Фактично, установа виконання покарань просила обласну спостережну комісію, у деяких випадках медичні заклади та, тоді ще, міліцію допомогти засудженому знайти роботу та адаптуватися в побуті.

Ми розуміємо, що такий порядок не міг бути ефективним, адже міліція – це правоохоронний орган, а не орган, який повинен допомагати засудженим ресоціалізуватися.

Наразі створено новий суб’єкт – орган пробації. Саме він має стати містком між установою виконання покарання та усіма іншими структурами, які допомагатимуть засудженим. Представники пробації займаються наглядом, соціально-виховною роботою, надають консультації, психологічну підтримку засудженим, сприяють працевлаштуванню та залученню до навчання.

Що змінить новий затверджений Порядок

По-перше, представники пробації приходитимуть в установи виконання покарань та безпосередньо з засудженими обговорюватимуть їх проблеми, шукатимуть шляхи вирішення. І вони не просто повідомятимуть соціальні служби, а виходитимуть на прямий зв’язок з органами пробації за місцем проживання, куди засуджені можуть звернутися після звільнення.

Вирішити всі проблеми замість особи представники пробації не зможуть. Людина має самостійно докласти до цього зусиль. Проте, після звільнення людям важко адаптуватися, навіть просто купити щось в магазині, проявити ініціативу. Тож, якщо поруч буде фахівець, який підкаже, допоможе, спрямує – так буде значно ефективніше.

З новим Порядком робота установ виконання покарань, уповноважених органів з питань пробації та суб’єктів соціального патронажу оптимізується. Отже, кожна з цих структур ефективніше виконуватиме покладені на неї обов’язки. Умовно кажучи, центр зайнятості як займався працевлаштуванням – так і буде, проте до нього направлятимуть лише тих осіб, які цього потребують. Усі інші засуджені зможуть пройти перекваліфікацію, отримати новий фах і лише потім шукати роботу.

Що зміниться для засудженого

Раніше засуджений, який готувався до звільнення не мав конкретної людини, з якою він міг би обговорити свої проблеми. Перед звільненням йому надавали лише загальну консультацію.

Наразі ж засуджений буде на супроводі у представника уповноваженого органу з питань пробації, тож саме фахівець шукатиме шляхи вирішення проблем, з якими може зіштовхнутися людина після виконання покарання.

Я розумію, що будь-який нормативно-правовий акт не гарантує, що практика його реалізації на місцях буде стовідсотково ефективною. Можливо, будуть певні проблеми, в різних областях будуть по-різному виконувати той, чи інший припис цього Порядку. Проте, в цілому, я думаю, що загальну практику нам вдасться змінити. Новий Порядок допоможе ефективніше вирішувати проблеми колишніх засуджених, тож ми зменшимо і негативний вплив, який ці особи можуть здійснити на суспільство, і допоможемо їм адаптуватися та ресоціалізуватися в громаді.

Порядок змінить колишню систему. У першу чергу, люди, які відбули термін покарання не вийдуть з поля зору працівників пробації. А це – значний плюс, адже якщо працівники пробації втрачають зв’язок з засудженим, то він може й надалі вчиняти правопорушення. Окрім цього, супроводом засуджених займатимуться фахівці, які зможуть зосередитися саме на цьому напрямку роботи та якісно його реалізувати. Колонія, наприклад, не може надіслати повідомлення про особу, яка звільняється у всі структури – вона сповістить лише міську раду або поліцію. Працівники ж пробації моніторять, чи є в звільненого документи, місце проживання та праці, чи потребує він госпіталізації. Тож працюватимуть задля ефективного вирішення цих проблем.